List Prezesa ZNP na zakończenie roku szkolnego 2021/2022

27 czerwca 2022

Żegnamy rok szkolny 2021/2022! Rok wyjątkowy ze względu na powrót do stacjonarnej nauki oraz przyjęcie nowych uczniów do szkół i przedszkoli – uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju przed toczącą się od 24 lutego br. wojną w Ukrainie.

Dziękuję Wam, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Oświaty i Dyrektorzy za trud, jaki włożyliście w swoją wyjątkową pracę, która bardzo często jest również Waszą pasją! Bez nauczycieli nie ma edukacji!

Dziękuję Uczniom i Rodzicom za współpracę i zaangażowanie! Gratuluję sukcesów i osiągnięć zarówno tych dużych, jak i tych mniejszych!

Wszystkim życzę dobrego odpoczynku, byśmy mogli zacząć nowy rok szkolny z nowymi siłami! Dobrych i bezpiecznych wakacji!

Niestety, w tym roku „Żegnaj szkoło!” mówią nie tylko uczniowie u progu wakacji, ale także nauczyciele odchodzący z zawodu. Przyczyną rezygnacji z pracy w oświacie są niskie wynagrodzenia oraz niezgoda na politykę edukacyjną ministra Przemysława Czarnka.

Odejście tak wielu nauczycieli z pracy to bardzo groźne zjawisko przede wszystkim dla uczniów. Kto będzie uczył matematyki, informatyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, języka polskiego czy innych przedmiotów w nowym roku szkolnym i w kolejnych latach? Kto wykształci przyszłe pokolenia?

Na rządzie spoczywa obowiązek podjęcia pilnych działań, by powstrzymać kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach oraz by nie dopuścić do zapaści publicznej edukacji. Wyrównanie płac nauczycieli do poziomu płacy minimalnej w maju br. nie przyciągnie chętnych do pracy w naszym wymagającym zawodzie.

Jako największy i najstarszy związek zawodowy będziemy walczyć o najlepsze rozwiązania dla polskiej edukacji, dla uczniów oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Potrzebujemy przemyślanych zmian i dobrych decyzji oraz podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela!

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP