Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Powiatowy w Nowym Targu

Pensum nauczycieli specjalistów w powiecie – opinia negatywna

2 czerwca 2022

Wójtowie Gmin z terenu Powiatu Nowotarskiego, przysyłają do Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Targu, projekty uchwał w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych, ustalając ich wielkość na 22 godziny.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Targu przedkłada opinie negatywne do w/w projektów.

Uzasadnienie

Związek Nauczycielstwa Polskiego jako organizacja związkowa zrzeszająca nauczycieli, której zadaniem jest reprezentowanie interesów pracowników placówek oświatowych i współdziałanie z samorządem terytorialnym w zakresie spraw dotyczących oświaty, zwraca się z propozycją obniżenia ich wymiaru pensum do 20 godzin tygodniowo.

Zadania jakie wykonują w/w osoby są związane z dużą odpowiedzialnością i z wysokim stopniem uciążliwości, dlatego Rada Gminy uchwalając tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powinna kierować się wagą i zakresem obowiązków nałożonych na specjalistów. Zgodnie
z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, nauczyciele poradni pedagogiczno-psychologicznych, których zadania i obowiązki są zbliżone do zainteresowanych, wypełniają je w ramach 20 godzinnego pensum. Niezasadne i niesprawiedliwe jest ustalenie przez organ prowadzący innego wymiaru pensum dla nauczycieli pedagogów, nauczycieli psychologów, nauczycieli logopedów, doradców zawodowych jedynie ze względu na fakt zatrudnienia ich w innych placówkach oświatowych niż poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Inny wymiar pensum dla nauczycieli specjalistów w szkołach powoduje bezprawne zróżnicowanie statusu osób zobowiązanych do wykonywania zbliżonych obowiązków. Nie znajdujemy uzasadnienia dla  różnicowania tych sytuacji specjalistów w porównaniu z pensum określonym w KN dla nauczycieli poradni pedagogiczno-psychologicznych.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że wyżej wymienieni specjaliści na wolnym rynku są w stanie zarobić dużo więcej niż oferuje im publiczna placówka oświatowa. Stoimy zatem na stanowisku, że jeżeli chcą Państwo zachęcić w/w osoby do pracy w szkole powinni Państwo rozważyć kwestię możliwości zmniejszenia pensum na w/w stanowiskach do 20 godzin tygodniowo.