Posiedzenie Komisji Oświaty i Kultury Miasta Nowy Targ

23 listopada 2022

W dniu wczorajszym uczestniczyliśmy w  obradach Komisji Oświaty i Kultury Miasta Nowy Targ. Wysłuchaliśmy „Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2021/2022” przedstawionej przez Dyrektora Miejskiego Centrum Oświaty i Usług Wspólnych pana Krzysztofa Aksamita.

Na posiedzeniu oprócz radnych obecni byli także dyrektorzy nowotarskich szkół. Rozmawialiśmy o stanie oświaty w Nowym Targu, o zadaniach, które przed nią stoją w przyszłości a także o bolączkach, które dotykają szkoły. Obecni zwracali uwagę na brak młodych nauczycieli w placówkach i możliwe problemy wynikające z tego faktu Zwrócono także uwagę na coraz większą liczbę dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w placówkach publicznych wynikającą z tzw. edukacji włączającej.

Prezes Oddziału ZNP – Marcin Domin – omówił procedowaną w parlamencie ustawę tzw. Lex Czarnek 2.0 i związane z tym zagrożenia m.in. możliwość zatrudniania w przedszkolach osób, które nie są nauczycielami czy ręczne sterowanie szkołami przez kuratora oświaty.

Wychodzimy z założenia, że takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ możemy porozmawiać o edukacji wsłuchując się w głos zarówno władz miejskich, nauczycieli, dyrektorów, jak i rodziców.

Raport o stanie realizacji zadań oświatowych TUTAJ.