Wyższe dodatki funkcyjne w Gminie Rabka – Zdrój

18 czerwca br. odbyło się spotkanie uzgodnieniowe dotyczące projektu Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Rabka-Zdrój.

W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowach uczestniczyły:

  • Kinga Misiniec – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP oraz
  • Elżbieta Jamróz – Prezes Ogniska ZNP w Rabce-Zdroju.

Przedmiotem spotkania było uzgodnienie projektu nowego regulaminu wynagradzania nauczycieli w Gminie. Cieszy fakt, że po wielu latach obowiązywania niezmienionych stawek regulamin przewiduje znaczący wzrost dodatków dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze oraz wychowawcze.

Wzrosty dotyczą minimalnych stawek dodatków funkcyjnych dla dyrektorów, co pozwala na bardziej sprawiedliwe kształtowanie wynagrodzeń osób ponoszących odpowiedzialność za funkcjonowanie placówek oświatowych.

Istotne zmiany obejmują także stanowiska wicedyrektorów. Dotychczas regulamin określał ich dodatek jako procent dodatku dyrektora. Projekt nowego regulaminu wprowadza konkretne przedziały kwotowe uzależnione od wielkości szkoły, co zwiększa przejrzystość zasad wynagradzania i daje organowi prowadzącemu możliwość bardziej adekwatnego docenienia zakresu obowiązków osób pełniących tę funkcję.

Szczególnie ważną zmianą jest podniesienie i ujednolicenie dodatku za wychowawstwo. Projekt regulaminu przewiduje jedną stawkę dodatku dla wszystkich wychowawców klas oraz nauczycieli opiekujących się oddziałami przedszkolnymi w wysokości 450 zł miesięcznie, niezależnie od liczby uczniów. Jest to rozwiązanie bardziej sprawiedliwe i odpowiadające rzeczywistemu zakresowi obowiązków wychowawców.

Podczas spotkania przedstawicielki ZNP podkreślały, że dodatki funkcyjne powinny odzwierciedlać rosnącą odpowiedzialność, zakres obowiązków oraz wyzwania, z jakimi na co dzień mierzą się nauczyciele, wychowawcy i kadra kierownicza placówek oświatowych.

Dziękujemy za merytoryczne rozmowy i otwartość na dialog. Mamy nadzieję, że wypracowane rozwiązania znajdą odzwierciedlenie w ostatecznie przyjętym regulaminie i będą stanowiły realne wsparcie dla pracowników oświaty w Gminie Rabka-Zdrój.

POWIĄZANE WPISY

16.06.2026

Wieloletnie działania ZNP przyniosły efekt – Nowy Targ z nowym regulaminem wynagradzania nauczycieli

Oddział Powiatowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Targu konsekwentnie od kilku lat podejmował działania na...

Czytaj więcej
Uzgodniono zmiany w Regulaminie wynagradzania nauczycieli Powiatu Nowotarskiego

12 czerwca 2026 r. odbyło się kolejne spotkanie poświęcone uzgodnieniu zmian w Regulaminie wynagradzania...

Czytaj więcej



KATEGORIE

AktualnościBez kategoriiSpotkania z władzamiSzkolenia

NAJNOWSZE WPISY