Obchody 115. rocznicy powstania ZNP i 81. rocznicy powstania TON

4 października 2021

2 października w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się uroczystość z udziałem Zarządu Głównego, Zarządu Okręgu Małopolskiego i wielu znakomitych Gości w tym: Rektora AGH, prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa, Senatora RP, Pana Jerzego Fedorowicza, Dyrektora Generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Pana Szymona Strzelichowskiego, wiceprezydent Krakowa – Anną Korfel – Jasińską, Przewodniczącego OPZZ, Andrzeja Radzikowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa – Dominika Jaśkowca, Przewodniczących Klubów Radnych, Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej OPZZ – Józefa Króla, Rektorów krakowskich uczelni, byłych prezesów ZNP, prezesów organizacji uczelnianych ZNP oraz zaproszonych gości nagrodzonych medalami, odznaczeniami i wyróżnieniami.

Obchody miały na celu upamiętnienie 115 rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego, jak i 81 rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej czyli konspiracyjnej organizacji ZNP powołanej w październiku 1939 roku w celu organizowania tajnego nauczania, pomocy dla nauczycieli, ukrywania poszukiwanych przedstawicieli inteligencji, pomagania osadzonym w obozach koncentracyjnych i więzieniach.

20211002_085835

20211002_121358