Profesjonalne wsparcie początkujących nauczycieli – Ryga ’23

20 września 2023

W dniach 15 – 17 września prezes naszego Oddziału, Marcin Domin, jako jeden z dziesięciu osób z Polski reprezentował Związek Nauczycielstwa Polskiego podczas międzynarodowego seminarium w Rydze (Łotwa). W spotkaniu brały, udział obok ZNP, nauczycielskie związki zawodowe z Łotwy, Litwy i Czech. Tematem kursu szkoleniowego było „Profesjonalne wsparcie początkujących nauczycieli”.

W czasie seminarium zaprezentowały się poszczególne organizacje związkowe, przedstawiając sytuację nauczycieli w swoim kraju. Omówiono rolę związków zawodowych w budowaniu wsparcia dla początkujących nauczycieli i rolę mentora w codzienności szkolnej. Mówiono także o przyszłości zawodu i potrzebnych kompetencjach pracowników oświaty. Podkreślano, że związki zawodowe są fundamentem stabilnej demokracji.

Efektem prowadzonych prac będzie publikacja poświęcona wsparciu początkujących nauczycieli jak i roli mentora w tym zadaniu.