Wypłaty nauczycieli w powiecie nowotarskim

5 maja 2020

Trwa ósmy tydzień odkąd zamknięto szkoły z powodu epidemii wirusa Covid-19. Przez ten czas Sekretariat Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Targu pracował niemal w takim samym zakresie jak wcześniej. Prowadziliśmy biuro i podejmowaliśmy interwencje w indywidualnych sprawach nauczycieli.

Najbardziej palącą kwestią dotyczącą całego środowiska była kwestia wypłaty nadgodzin dla nauczycieli pracujących z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Rozporządzenie MEN z 20 marca 2020 roku wprost nakazuje nauczycielom pracę w takim wymiarze jaki mieli przed zamknięciem placówek szkolnych, a więc także powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin.

W marcu wysłaliśmy do włodarzy Powiatu Nowotarskiego, jak i Miast i Gmin objętych naszym działaniem, apel wraz ze stosowną podstawą prawną w kwestii wynagrodzenia nauczycieli za czas przestoju w związku z zamknięciem szkół. Ponowny apel do samorządów skierowaliśmy w kwietniu.

Wg. naszych informacji w większości gmin nasze interwencje przyniosły skutek gdyż na podstawie zestawień przekazanych przez dyrektorów szkół, wypłaca się nauczycielom wynagrodzenie za zrealizowane godziny ponadwymiarowe. Taka sytuacja jest w Mieście Nowy Targ, Gminie Nowy Targ, Mieście i Gminie Szczawnica, Gminie Czarny Dunajec, Gminie Spytkowice, Gminie Ochotnica Dolna, Gminie Raba Wyżna i Gminie Łapsze Niżne.

W Gminie Szaflary i Gminie Krościenko n/Dunajcem monitorujemy sytuację ponieważ nie zapadły tam jeszcze wiążące decyzje.

Co zaś się tyczy szkół średnich prowadzonych przez Powiat Nowotarski to z przykrością musimy stwierdzić, że Zarząd Powiatu uchwałą nr 157/III/2020 z dnia 31 marca 2020 r. wstrzymał wypłatę wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe. W naszym odczuciu powyższa uchwała została wydana bez podstawy prawnej, w dodatku z przekroczeniem ustawowej kompetencji organu i jako taka została przez nas zaskarżona do Wojewody Małopolskiego. Pragniemy podkreślić, że nauczyciele prowadzą lekcje zdalnie w takim samym wymiarze jak przed zamknięciem szkół i zupełnie niezrozumiałym jest dla nas fakt nie wypłacenia im wynagrodzenia za tę pracę.

Czekamy na uchylenie uchwały przez wojewodę i wypłatę zaległych wynagrodzeń.

(Odpowiedź Wojewody z dnia 11 czerwca 2020 TUTAJ)